Mohu svou kočku krmit psím krmivem? Proč by kočka měla mít své vlastní krmivo!

Portrettfoto av lyshåret sibirkatt med blå øyne

Psi a kočky se v mnoha ohledech liší – nejen pokud jde o nutriční potřeby. Kočky jsou typickými masožravci – zatímco psi se postupem času vyvinuli, aby se stali všežravci. To mimo jiné znamená, že psi mohou jako zdroj energie využívat sacharidy (škrob) v daleko větší míře než kočky. Existuje také několik dalších fyziologických rozdílů mezi psy a kočkami, které znamenají, že by měly být krmeny velmi odlišnou potravou.

Kočka a bílkoviny

Kočky mají vysokou potřebu bílkovin a speciální schopnost přeměňovat bílkoviny na energii. Toto je dáno jejich unikátní schopností enzymaticky štěpit aminokyseliny, které jsou základními složkami bílkovin, na složky nezbytné pro produkci energie v jejich těle.

Požadavky na kvalitu bílkovin

Kromě vysokých požadavků na bílkoviny mají kočky specifické nároky na kvalitu bílkovin v krmivu.

Arginin je klíčovou aminokyselinou pro využití bílkovin jako zdroje energie. Nedostatek argininu v krmivu pro kočky může způsobit přerušení tvorby energie a vést k tvorbě škodlivých dusíkových sloučenin, což může způsobit zdravotní problémy.

Kočky nemají schopnost vytvářet taurin z aminokyseliny cysteinu, a proto je důležité, aby krmivo obsahovalo dostatečné množství taurinu. Tato látka je klíčová pro zrak, srdeční činnost a reprodukční schopnost kočky.

Produkce kočičího šelestu, který je důležitý pro označování území, závisí na správném obsahu methioninu a cysteinu v krmivu. Tyto aminokyseliny jsou nezbytné pro tvorbu této látky, která se vylučuje močí a ovlivňuje chování kočky.

Požadavky na vitamíny

Kočky nemají schopnost přeměňovat karotenoidy na vitamín A, a proto je důležité, aby jim byl vitamín A poskytován přímo skrze krmivo. Vitamin A hraje klíčovou roli v udržování zraku a kvality kůže. Vitamín B3, známý také jako niacin, je nezbytný pro udržení zdravé kůže a srsti a normálního metabolismu.

Význam pro metabolismus

Kočky postrádají schopnost přeměnit kyselinu linolovou na kyselinu arachidonovou, a proto ji v dostatečné míře musí obsahovat krmivo. Nedostatek této kyseliny může vést k poruchám metabolismu tuků a narušení několika hormonálních mechanismů.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping