Pozor na některé rostliny!

Brunhåret katt sitter med snuten nedi en blomsterkasse med svibler, som kan være giftig for katter

Kočky jsou známé svými sklony zkoumat a žvýkat různé předměty, včetně rostlin. Existuje několik důvodů, proč kočky mohou žvýkat rostliny, ačkoli to může být pro ně nebezpečné.

Žvýkání rostlin může být způsobeno několika faktory. Některé rostliny obsahují vlákninu, která může podporovat trávení kočky a pomáhat ji zbavovat se nečistot ve střevech. Dalším důvodem může být potřeba zvracet; kočky mají často tuto potřebu, a žvýkání rostlin může pomoci vyvolat zvracení a odstranit nežádoucí látky ze žaludku. Instinktivní chování hraje roli, protože žvýkání rostlin může být součástí přirozeného chování kočky, která by v divočině mohla žvýkat rostliny jako součást stravy nebo pro získání potřebných látek.

Nicméně to může být nebezpečné z několika důvodů. Mnoho rostlin obsahuje toxické látky, které mohou kočkám vážně ublížit. Některé rostliny mohou mít ostře hrubé listy nebo trny, což může způsobit zranění. Existuje také riziko otravy, protože některé rostliny mohou obsahovat látky, které mohou poškodit orgány kočky a vést k vážným komplikacím.

Zajímavostí je, že kočky nemají enzym nazývaný amyláza v jejich slinách, což je důležité pro trávení sacharidů. I přesto projevují zájem o rostliny, ačkoliv nemohou plně využívat všechny živiny obsažené v rostlinách.

Držte je dál od kočky!

Aloe Vera
Obsahuje glykosidy s projímavým účinkem, což může způsobit gastrointestinální problémy jako zvracení a průjem.

Azalka
Může být nebezpečná pro kočky s onemocněním srdce, projevujícím se neurologickými a gastrointestinálními příznaky.

Hortenzie
Může způsobit mírnou otravu s příznaky jako nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha.

Lilie
Celá rostlina je jedovatá a může způsobit selhání ledvin. Příznaky zahrnují zvracení, slinění, ztrátu chuti k jídlu a letargii.

Konvalinky
Příznaky mohou zahrnovat zvracení, průjem a neurologické problémy jako záchvaty.

Tulipán
Toxická je především cibule, s příznaky jako zvracení, bolest břicha a ve vážnějších případech těžké dýchání.


V případě podezření na otravu rostlinami je nezbytné co nejdříve vyhledat veterinární péči, aby bylo možné rychle a účinně zasáhnout.

Kočky a vánoční výzdoba

Rostliny, které bývají populární v době Vánoc, mohou být pro kočky potenciálně nebezpečné. Zde je seznam některých z nich:

Amarylis
Větší množství je jedovaté a může způsobit problémy jako zvýšená tvorba slin, zvracení, průjem a neklid.

Ušlechtilá jedle
Má nízkou toxicitu, ale požití většího množství jehličí může způsobit gastrointestinální potíže.

Vánoční kaktus
Při požití většího množství může být toxický, projevující se sliněním, zvracením, průjmem a nechutenstvím.

Vánoční růže
Čerstvé části rostliny jsou jedovaté a mohou způsobit gastrointestinální příznaky. Důležité je zajistit, aby kočka měla k dispozici dostatek vody.

Poinsettia
Středně toxická, s příznaky jako slinění, zvracení nebo průjem při pozření většího množství.

Jmelí
Středně toxické, způsobující mírné gastrointestinální příznaky jako zvracení a průjem.

Svibel
Malé množství obvykle nezpůsobuje problémy, ale požití cibule nebo většího množství rostlinného materiálu může vést k otravě.

Tulipán
Cibule jsou jedovaté a mohou způsobit zvracení a bolesti břicha.


Je důležité držet tyto rostliny mimo dosah koček a bedlivě sledovat příznaky otravy v případě, že dojde k jejich pozření. V případě jakýchkoli pochybností je vždy nejlepší konzultovat s veterinárním lékařem.

Kdy kontaktovat veterináře?

Pokud máte podezření, že vaše kočka mohla přijít do styku s jedovatou rostlinou, dbejte na to, aby zůstala v bezpečném prostředí (ideálně doma) a nevycházela ven. Pečlivě sledujte její chování, abyste včas zaznamenali jakékoli změny. Pokud jste nejistí, co dělat, okamžitě kontaktujte svého veterinárního lékaře, který vám poskytne odborné rady. V případě, že se příznaky rychle zhoršují, neprodleně navštivte veterinární kliniku, aby bylo poskytnuto nezbytné ošetření.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping