10 praktických tipů pro úspěšné krmení aktivního psa

Hund som hviler i høy under teppe etter hundeløp. Aktive hunder kan få Appetitt Energy eller Extreme hundefôr.

Thomas Wærner a Marit Beate Kasinová jsou dálkoví musheři, kteří se naučili, že dobré krmení psů je kombinací zkušeností, vědy a umění. Zde se podělí o své nejlepší tipy pro optimální krmení.

Bildemontasje: Langdistanse hundekjørere Thomas Wærner (venstre) og Marit Beate Kasin (høyre) poserer iført grå og rød strikkegenser med sponsorlogoer på, deriblant Appetitt.

Dálkoví musheři se musí naučit správně krmit své psy, aby zvládli dlouhý a náročný závod. Pokud krmení není správné, psi jsou častěji unavení a hubení, což může oslabit imunitní systém a zvýšit četnost zranění. Správné krmení je pro výkon prostě a jednoduše zásadní. Co je ale správné krmení psů?

Krmivo pro psy, faktor, který můžete ovlivnit

– Při jízdě se psím spřežením na dlouhé vzdálenosti existuje mnoho faktorů, které nemůžete ovlivnit, například počasí, vítr a ostatní závodníci. Ale krmení je faktor, který můžete ovlivnit a který byste měli znát,“ říká Thomas Wærner.

Základem správného krmení je dbát na kvalitu toho, co svým psům podáváte, konkrétně krmiva. Nezdravá strava je sotva tou správnou cestou, pokud chcete být co nejzdravější a nejsilnější, a totéž platí i pro vašeho čtyřnohého přítele. Hlavní část krmiva pro psy by měla tvořit plnohodnotná a správně složená strava, která psům chutná, a také krmivo s energetickou hustotou odpovídající úrovni aktivity, věku a velikosti psa.

Individuální krmení psů

– Při krmení je velmi důležité zaměřit se na detaily a na jednotlivé psy. Nespadněte do pasti krmení všech psů stejným způsobem. Dva psi, kteří dostávají naprosto stejné množství pohybu a stejné krmivo, mohou reagovat zcela odlišně. Někteří mají nebývale vysoký metabolismus, jiní přibírají na váze z mnohem menší dávky psího krmiva. Proto je třeba jídelníček vždy přizpůsobit každému psovi zvlášť,“ říká Marit Beate Kasin.

Časté a menší množství krmiva pro psy

Wærner i Kasin krmí své psy po celou sezónu vysokoenergetickým krmivem Appetitt, ale množství krmiva upravují podle intenzity tréninku.

– V nejaktivnějších a nejchladnějších dnech během zimních měsíců mohou naši saňoví psi dostávat několik plnohodnotných krmení denně, stejně jako několik malých kalorických bombiček jako „svačinu“ rozloženou během dne. Tímto způsobem se nám podaří do psů dostat mnohem více kalorií, než kdybychom jim dávali pouze jedno jídlo denně. Pro psy je také mnohem snazší vstřebat a využít všechny kalorie, když dostanou několik menších jídel ve srovnání s jedním velkým, zejména když příjem probíhá v souvislosti s aktivitou,“ vysvětluje Kasin.

Důležitá je pestrost a dobrá chuť krmiva pro psy

A právě zde, v kombinaci vysoké aktivity a vysokého příjmu potravy, se ukazuje, že správné krmení je částečně zkušenost, částečně věda a částečně umění.

– Abychom zabránili tomu, že se naši psi začnou jídlem nudit, umíme dobře střídat potravu, kterou jim nabízíme. Našim čtyřnohým přátelům dáváme různé druhy masa a pochutin bohatých na tuky. Kromě toho suché krmivo Appetitt obsahuje také moučku z krilu, která je bohatá na omega-3, cholin, bílkoviny a antioxidant astaxantin,“ říká Wærner.

Správné krmivo pro psy má zásadní význam pro zotavení

Platí pravidlo, že čím dříve psa po aktivitě nakrmíte, tím dříve se začne zotavovat.

Jedním z problémů unavených psů je, že jsou náchylnější k nudě z jídla. Proto je důležité své psy dobře znát a vědět, co je neodolatelnou malou svačinkou, která dokáže u psa opět vzbudit chuť k jídlu.

– Jen nezapomeňte, že svačinka má sloužit jako malý pamlsek, který u psa vyvolá chuť k jídlu a dodá mu pár kalorií navíc, ale hlavní jídlo by mělo sestávat z plnohodnotného krmiva, které zajistí, aby byla uspokojena potřeba vitamínů a minerálů. „Pes má při vysoké aktivitě velkou potřebu takového kompletního krmiva,“ upozorňuje Wærner.

Přesná rovnováha

Tažní psi jsou metaboličtí specialisté na spalování tuků a mohou spotřebovat až deset tisíc kilokalorií denně. Existuje však křehká rovnováha mezi dostatečným krmením a překrmováním. Při překrmování psi nebudou schopni vstřebat všechny živiny a snadno se u nich může objevit nestabilní žaludek a průjem. Jinými slovy, více neznamená vždy lépe, a to ani pro aktivní psy.

Deset tipů pro správné krmení psa:

  1. To, co fungovalo loni, nemusí nutně fungovat letos.
  2. Všichni psi jsou jiní, a proto je třeba je krmit individuálně.
  3. Chutnost je velmi důležitá i pro psy, zejména když se zvýší jejich aktivita a kalorické nároky.
  4. Během delších výletů, lovů, tréninků a soutěží je dobré vytvořit si plán krmení (podobně jako tréninkový plán), abyste měli krmení pod kontrolou a věděli, kolik toho psi v danou chvíli dostávají.
  5. Pokud chcete, aby psi snědli hodně jídla, je lepší několik častých krmení než jedno velké, a to jak z hlediska příjmu kalorií, tak z hlediska chuti k jídlu.
  6. Naučte psa přijímat potravu a vodu i během aktivity.
  7. Dobrým pravidlem pro udržení chuti k jídlu je, že pes by si měl vždy po dojedení chtít ještě trochu přidat.
  8. Nezapomeňte, že zajištění dostatečného množství potravy pro aktivní psy vyžaduje osobní úsilí.
  9. Je dobré rozlišovat mezi krmením a napájením. Často může být dobrým nápadem podávat kalorie „nasucho“ a vodu bokem.
  10. Krmiva norské výroby mají výhodu v tom, že obsah živin pochází převážně z místních zdrojů, mořské produkty z udržitelnějších zdrojů a živočišné suroviny z hospodářských zvířat s dobrým zdravotním stavem, bez GMO surovin nebo salmonely.
  Hundekjører og Appetitt ambassadør Marit Beate Kasin kysser sin Alaska Husky på hodet etter ett løp. Hunden ligger i høy med varmedekken på.

  Shopping cart

  0
  image/svg+xml

  No products in the cart.

  Continue Shopping