Budoucí hvězda agility

Hvit og sort border collie i luften over et hinder under agility konkurranse. Aktive hunder trenger fôr som gir nok energi og næring, som f.eks. Appetitt Energy.

Ve Švédsku a v několika dalších zemích se agility stalo velmi populárním. Každoročně se ho ve Švédsku účastní kolem 120 000 lidí (v roce 2018). Z malého koníčku, který jste dělali se svým psem pro zábavu, se stal psí sport na mezinárodní úrovni, který vyžaduje od psa i psovoda neuvěřitelně mnoho.

Když si pořizujeme nového psa s cílem soutěžit na vysoké úrovni, je třeba zvážit mnoho aspektů. Nestačí, že je štěně roztomilé a přátelské. Hledáme mnohem víc. Nejdůležitější je samozřejmě to, aby rodičovská zvířata byla zdravá a dala zdravá štěňata. Že je zdravotní stav dobře zdokumentován, že pes má dobrý drive a dává přednost jídlu a hračkám. Kromě toho musí zapadnout do rodiny a do života, který daná rodina žije a může svému novému životnímu příteli nabídnout.

Agility je náročný sport, který zatěžuje tělesnou stavbu psa. Proto je velmi důležité, abychom s výcvikem čistého agility nezačínali příliš brzy. Vyvarujeme se toho, aby pes skákal, šplhal nebo vystavoval své tělo fyzické zátěži dříve, než dokončí svůj růst. Co tedy se štěňaty děláme? Inu, existuje mnoho cviků a her, které z našich štěňat formují budoucí jedince, s nimiž chceme v budoucnu agility trénovat a soutěžit.

Prostřednictvím klubů pracovních psů, klubů mládeže, soukromých organizací a online kurzů můžeme absolvovat mnoho dobrých kurzů. Psí svět se také více digitalizoval a díky tomu si můžeme vybrat instruktory z celého světa. Mimo jiné můžeme navštěvovat kurzy, sledovat videa, účastnit se diskusních skupin, zasílat videa k analýze atd.

Agility-fører Mia Nilsson løper og gir kommando til en hvit og sort border collie som er i luften over et hinder under agility konkurranse. Mia er del av Team Appetitt Agility.
Foto: Martin Rimby

Pro mě je první rok se psem přípravným obdobím. Během tohoto roku pokládám základy pro nadcházející výcvik a soutěže. Rozhodl jsem se otevřít smysly svého štěněte, vzbudit v něm zvědavost na nové věci, vybudovat důvěru a především vybudovat vztah se svým psem, ze kterého budu těžit a který si budu užívat po zbytek času, který spolu strávíme.

Výběr správného krmiva také vytváří dobré podmínky. Od okamžiku, kdy štěně přijde domů, a po zbytek jeho života je dobře složené krmivo velmi důležitým faktorem. Pro svá štěňata volím krmivo Appetitt pro štěňata a na krmivo pro dospělé přecházím, až pes dosáhne správného věku. Výběru krmiva pro štěňata věnuji velkou pozornost. Vím, že krmivo Appetitt má vyváženou výživu a nejkvalitnější suroviny.

Pokud se zaměříme na samotný trénink agility, řekla bych, že spolupráce mezi mnou a mým psem je velmi důležitá. Tu trénuji prostřednictvím různých drobných cviků, jako jsou různé triky, přivolávací trénink v lese, trénink poslušnosti, kontaktní cvičení a citlivost. Chci, aby pes následoval mě, já nechci následovat psa. Mohu ho naučit následovat mou dlaň, což je užitečné při nácviku obratů v agility. Učím štěně následovat mé tělo, honit mě a chytit hračku.

Agility vyžaduje obrovskou kontrolu těla a je to něco, na čem pracujeme už od štěněte. Mnoho cviků lze provádět v každodenním životě, v lese na procházce. Učíme psy pohybovat se v lese a na poli, balancovat na padlých stromech, vyskakovat na pařezy a učit se běhat kolem stromů.

Bavte se se svým psem! To je asi můj nejdůležitější tip. Budujte si dobrý vztah, trávte spolu čas, berte psa na dobrodružství a užívejte si vzájemnou společnost. Nespěchejte příliš. Váš pes by měl být schopen trénovat a soutěžit po mnoho let a není žádný světový pohár v tom, že budete první, kdo ze svého psa „udělá šampiona“.

Vybírejte si metody a instruktory, kteří vás inspirují a probudí ve vás i ve vašem psovi to nejlepší!

Hodně štěstí a doufám, že se v budoucnu uvidíme na kurzech agility.

//Mia Nilsson a tým Appetitt Agility

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping