Jaký význam mají minerální látky v krmivu pro psy a kočky?

Sort og hvit katt sitter ved siden av liten grå og hvit hund. Begge ser sunne og friske ut.

Ve správně sestaveném krmivu pro psy nebo kočky, suchém nebo vlhkém krmivu bude zvířeti dodáno potřebné množství minerálů prostřednictvím denní krmné dávky. Minerály jsou nezbytné pro život a mají mnoho různých tělesných funkcí. Jde o látky, které si tělo neumí samo vyrobit, a proto je musí dodávat stravou. Minerály jsou důležité pro kosti, kůži, srst, rovnováhu tekutin a metabolismus.

Minerály se dělí na makrominerály a mikrominerály (stopové látky). Potřebujeme hodně makrominerálů a fungují jako stavební kameny v těle (vápník, fosfor, draslík, síra, sodík, chlór a hořčík). Mikrominerály, které rádi nazýváme stopovými prvky (železo, zinek, selen, chrom, fluor, jód, kobalt a měď), potřebujeme v menším množství.

Přísun minerálů je třeba pečlivě upravit a příliš mnoho minerálu může vést k otravě a také snížit vstřebávání jiného minerálu. Zde si můžete přečíst více o některých minerálech obsažených v krmivu pro psy a kočky.

Hvilken betydning har mineraler i hundefôret og kattematen?

Minerály jsou důležité pro kosti, kůži, srst, rovnováhu tekutin a metabolismus.

Důležité minerály

Vápník: Vápník je nezbytný pro normální funkci svalů. Nadbytek vápníku inhibuje vstřebávání fosforu a může inhibovat vstřebávání některých mikrominerálů, jako je zinek, železo a mangan.

Fosfor: Fosfor je důležitý pro energetický metabolismus v těle. Minerál je důležitým pufrem pro stabilizaci pH moči. Nedostatek fosforu může způsobit abnormální vývoj kostry, zatímco nadbytek, jako je vápník, může inhibovat vstřebávání železa a dalších mikrominerálů a také snižovat plodnost.

Hořčík: Hořčík je nezbytný pro normální funkci svalů a důležitý pro spalování sacharidů, normální nervovou činnost a tvorbu energie.

Sodík: Sodík je důležitý pro udržení rovnováhy tekutin v těle a pomáhá regulovat rovnováhu kyselin a osmotický tlak v tělesné tekutině a buňkách.

Chlór: Chlór je důležitou součástí tkáňového moku a přispívá k regulaci pH v krvi a dalších tělesných tekutinách.

Železo: Železo je obsaženo v červených krvinkách a ve svalech a je důležité pro transport kyslíku do buňky. Železo je také důležité pro enzymy, které katalyzují procesy v těle. Nedostatek železa vede k anémii a letargii.

Zinek: Zinek je součástí mnoha enzymových systémů v těle. Nedostatek zinku může vést k kožním problémům, šupinatění a vypadávání vlasů, snížené chuti k jídlu a imunitnímu systému.

Měď: Měď je důležitá pro tvorbu červených krvinek a pro enzymy, které tvoří pigment v kůži. Měď přispívá k udržení elastické tkáně a je nezbytná pro mobilizaci železa. Nedostatek mědi může mít vliv na rozvoj osteochondrózy (křehkosti kostí) a může vést k anémii stejně jako nedostatek železa. Nadbytek může způsobit hromadění v játrech a akutní otravu.

Mangan: Mangan je součástí enzymů, které se podílejí na metabolismu sacharidů a tuků v těle. Je důležitý pro tvorbu chrupavky v kostře. Nedostatek manganu může vést k nesprávnému vývoji kostry a problémům s plodností.

Jód: Jód pomáhá udržovat normální metabolismus a podílí se na tvorbě hormonu tyroxinu ve štítné žláze. Pomáhá tak regulovat metabolismus. V případě nedostatku mladí psi špatně porostou, stanou se bez energie a apatičtí. Příliš mnoho i příliš málo jódu může vést k abnormálnímu růstu štítné žlázy (struma).

Selen: Selen je důležitou součástí imunitní a antioxidační obrany těla a je antioxidantem. Nedostatek selenu může vést k degeneraci svalů, zatímco nadbytek může vést k otravě.

Kobalt: Kobalt je nezbytný pro to, aby střevní flóra mohla syntetizovat vitamín B12. Nedostatek kobaltu způsobuje neštěstí a špatný růst.

Ostatní: Molybden, chrom, nikl, cín, vanad, fluor, křemík a arsen jsou také považovány za esenciální minerály, ale jejich potřeba nad rámec toho, co se nachází v běžných krmných složkách používaných v krmivu pro psy, nebyla stanovena.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping