Krmení pro dobrý stav kloubů a kostí. Dobré krmivo pro psy je důležité!

Frisk og rask Schaeferhund som bykser i snøen etter å ha fått hundefôr fra Appetitt

Vývoj silných kostí a kloubů u psů je podmíněn dědičností a prostředím, ale velký význam má také krmivo a výživa. Rozhodující je poměr energie a bílkovin v krmivu, obsah vitaminů a minerálních látek, rovnováha elektrolytů, obsah životně důležitých omega-3 mastných kyselin a některých funkčních látek.

Vitamíny a minerály

Vitamin D je důležitý pro vstřebávání a využití vápníku a fosforu. Vitamin D hraje také důležitou roli při regulaci ukládání a mobilizaci vápníku a fosforu z kostry.

Nedostatek vitaminu D je dnes při používání kompletních krmiv vzácný, ale při velkém podílu doplňkových krmiv v krmné dávce může dojít k jeho nedostatku. Vápník a fosfor tvoří většinu struktury kostry. V kostře a zubech je vázáno 99 % celkového množství vápníku a 75 % celkového množství fosforu v těle, a představují tak zásobárnu těchto minerálních látek. Správný poměr vápníku a fosforu v krmivu je důležitý pro vstřebávání a využití.

Vysoký obsah vápníku v krmivu se ukázal jako negativní z několika důvodů. Za prvé, ve střevě se mohou tvořit nerozpustné sloučeniny vápníku a fosforu, které snižují vstřebávání obou minerálních látek. Dále dochází k negativním interakcím mezi vápníkem a manganem, zinkem a mědí. Zejména u mědi se ukázalo, že je důležitá pro dobrý vývoj kostry a kloubů.

Elektrolytová rovnováha

Pes by měl být zásobován minerálními látkami sodíkem, draslíkem a chlorem (známými také jako elektrolyty). Tyto elektrolyty jsou důležité pro nervové a svalové funkce, rovnováhu kyselin a pH v žaludku a také pro kontrolu rovnováhy tekutin v těle. Pokud je rovnováha elektrolytů příliš nízká, může dojít k acidóze (překyselení organismu), což může v nejhorším případě vést k mobilizaci vápníku z kostry pro pufrování. Proto je důležité, aby krmivo mělo správnou rovnováhu elektrolytů a pes měl neustále volný přístup k vodě, aby se zabránilo odčerpávání vápníku z kostry.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou také známé jako esenciální mastné kyseliny. To znamená, že pes by měl mít pravidelný přísun omega-3 mastných kyselin, protože si je sám nedokáže vyrobit. Nejdůležitější omega-3 mastné kyseliny jsou kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentanová (EPA), které se většinou nacházejí pouze v rybách, korýších a mořských savcích. Bylo prokázáno, že omega-3 mastné kyseliny mohou mít pozitivní vliv na výskyt kloubních onemocnění u lidí. Mimo jiné se aktivně využívají při léčbě artritidy. Je proto důvod se domnívat, že stejného účinku lze dosáhnout i u psů.

Glukosamin a chondroitin

Glukosamin a chondroitin se přirozeně vytvářejí v těle a jsou mimo jiné součástí chrupavky a pojivové tkáně v kloubech. Zde jsou oba důležité pro výstavbu chrupavčité tkáně, udržování vlhkosti a prevenci degradace. Studie prokázaly, že poruchám a bolestem kloubů lze předcházet dodatečným přísunem glukosaminu a chondroitinu. To platí zejména u starších lidí a zvířat. Glukosamin se přirozeně vyskytuje s vysokým obsahem chitinu (chitosaminu) v mořských měkkýších a korýších. Chondroitin se přirozeně vyskytuje také ve všech typech chrupavek.

Ve variantách Appetitt jsou glukosamin a chondroitin přirozeně dodávány prostřednictvím surovin v krmivu pro psy.

Mírný růst

Poruchy kostry a kostí nejsou u středních a velkých plemen neobvyklé a často se objevují již ve štěněcím věku. Nejčastějšími poruchami jsou dysplazie kyčelních kloubů (DKK) a osteochondróza (OCD). DKK je vývojová vada kyčelních kloubů, která vede ke kalcifikaci, a tím ke snížené pohyblivosti a velkým bolestem psa. OCD je porucha tvorby nové kloubní chrupavky a může vést k poruchám pohybu, jako je kulhání a obtížné vstávání.

Existuje negativní korelace mezi vysokou rychlostí růstu a poruchami kostry a kostí. To je známo u několika druhů zvířat a u psů to platí zejména v období štěňat. Růst lze regulovat regulací síly krmiva. Obsah bílkovin v krmivu spolu s obsahem energie ovlivňuje rychlost růstu psa. Pokud krmivo obsahuje příliš málo bílkovin, dochází v nejhorším případě ke zmenšení velikosti psa v dospělosti. Pokud je bílkovin příliš mnoho – rychlost růstu může být příliš vysoká.

Proto vybírejte krmivo pro štěňata, které je přizpůsobeno velikosti psa v dospělosti. Vyhněte se překrmování restriktivním krmením a pravidelným hodnocením kondice štěněte. Dávejte pozor, abyste nepoužívali doplňková krmiva, která mohou způsobit nerovnováhu v poměru energie a bílkovin, nadbytek vápníku a nízkou rovnováhu elektrolytů. Vybírejte krmivo s vysokým obsahem EPA a DHA nebo podávejte mírné doplňky s olejem z tresčích jater. Systematicky psa cvičte a vyvarujte se obezity. Krmivo Appetitt Puppy je přizpůsobeno budoucí velikosti psa; malý, střední nebo velký pes.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping