Otázky a odpovědi: Jak zajistit dospělému psovi nejlepší možnou výživu prostřednictvím krmiva?

Nejdůležitější je, aby bylo krmivo chutné a aby pes krmivo s chutí snědl! Důležité je také vybrat krmivo, jehož nutriční složení je přizpůsobeno konkrétním potřebám psa, jeho věku a úrovni aktivity.

To znamená, že pro štěňata bude existovat krmivo pro štěňata, pro dospělé psy starší 1 roku a pro starší psy krmivo „senior“. Zde je obsah živin přizpůsoben různým potřebám psa v různých fázích života.

Kromě toho je nejdůležitější úroveň aktivity. Velmi aktivní psi, pracovní psi a psi ve výcviku, na lovu nebo při závodech mají mnohem vyšší energetické nároky než psi méně aktivní.

Zde jsme shromáždili řadu otázek a odpovědí, které jsou často kladeny při plánování, jakým krmivem krmit dospělého psa.

Existují velké rozdíly mezi jednotlivými plemeny, pokud jde o správnou výživu?

Mezi jednotlivými plemeny jsou obvykle nepatrné rozdíly v nárocích na výživu, takže ve standardním sortimentu obvykle existuje vhodné krmivo pro dospělého psa jakéhokoli plemene. Větší význam však mají směsi na míru přizpůsobené velikosti psa. To platí zejména v období štěněte, kdy například specializované krmivo pro velká plemena může být lépe přizpůsobeno růstu štěněte, takže lze předejít problémům s kostmi a klouby.

Jaké další živiny jsou pro dospělého psa důležité?

Nejdůležitější je správný přísun všech živin a správný poměr mezi nimi, včetně vitaminů a minerálních látek, aby nedocházelo k jejich nedostatečnému ani nadměrnému přísunu. Kromě zajištění základních výživových a energetických potřeb psů a koček je důležité si uvědomit, že pro zdraví psa je důležitých několik faktorů souvisejících s krmivem a krmením. Nejčastějšími z nich jsou poruchy trávení a problémy s kůží a srstí. Výběrem krmiva, které obsahuje určité množství vlákniny a dalších vlákninových frakcí s prebiotickým účinkem, se obvykle dosáhne dobrého stavu střev. Pokud jde o kůži a srst, je velmi důležitá kvalita tuku a složení mastných kyselin v krmivu. Esenciální mastné kyseliny, jako jsou EPA a DHA z mořských olejů, mají velmi pozitivní vliv na kvalitu kůže a srsti, klouby/kosti, imunitní systém a celkové zdraví. Proto byste měli vybírat krmivo, které má minimální obsah těchto mastných kyselin.

Mnoho dospělých psů také potřebuje trochu více podpory, proto společnost Appetitt nabízí také krmivo pro dospělé psy, kteří jsou citliví a mohou potřebovat další úpravy krmiva.

Přečtěte si více o krmivu pro citlivé psy:

    Do jaké míry lze lidskou výživu srovnávat s výživou zvířat? Jinými slovy, jak velký důraz by měl být kladen na správnou výživu?

    Pes je klasifikován jako „všežravec“ nebo všežravec, ale s vysokým podílem živočišných surovin v potravě. Původně – nebo před domestikací psa – se jeho strava skládala z kořisti, která se skládala převážně z bílkovin a tuku. Z kořisti se konzumovala také střeva, takže pes je do jisté míry přizpůsoben trávení sacharidů. Z fyziologického hlediska je tedy mezi lidmi a psy a kočkami mnoho podobností, i když kočky jsou spíše klasičtí masožravci. U lidí se věnuje velká pozornost souvislostem mezi výživou, zdravím, obezitou a stárnutím. Totéž platí i pro psy. Naši domácí mazlíčci díky dobré péči a správné výživě neustále stárnou. Zároveň však narůstá problém s nadváhou psů a koček, stejně jako s citlivostí na stravu a alergiemi různého druhu. Mnohému z toho lze předejít správnou výživou. Jako příklad – proces stárnutí u psů je podobný jako u lidí. S přibývajícím věkem se tělesné funkce psa snižují. Obecně se stává náchylnějším k poruchám trávení a zdravotním problémům. Kromě toho jsou starší psi často málo aktivní, takže jsou náchylní k obezitě. Proto je důležité zvolit správný typ krmiva, správně ho dávkovat a zároveň zajistit dostatek pohybu.

    Podíl psů s nadváhou se zvyšuje – a je paralelní s podílem lidí s nadváhou, což lze vysvětlit tím, že máme méně pohybu. S přibývajícím věkem jsou psi často méně aktivní, a tím se problém obezity prohlubuje. Pokud nejste schopni zabránit obezitě zvýšeným pohybem – může pomoci „seniorské“ nebo „light“ krmivo. Snížený obsah energie a rozpustných frakcí vlákniny v krmivu zajistí pocit sytosti i při snížení denní krmné dávky.

    Více informací o potravinách Appetitt pro seniory a lehkém jídle naleznete zde:

    O čem lze říci, že pro psa není potravou?

    Existuje několik faktorů, ale obecně platí, že dobré suché krmivo je kompletní a pes nebo kočka nepotřebují žádné další krmivo. Mokré krmivo může být pozitivní jako pochutina ve zvláštních situacích nebo při zvláštních příležitostech. Mléko u dospělých psů často způsobí problémy. Je to proto, že po odstavu postupně ztrácejí schopnost trávit mléčný cukr. V dospělosti jsou v mnoha ohledech intolerantní na laktózu.

    Na co bychom si měli dávat pozor při krmení zvířat, pokud jde o lidskou potravu?

    Obecně platí, že psi obvykle nejedí nic, co je jedovaté. Je to dáno dobrým čichem a instinktivním odmítnutím jíst cokoli, co je jedovaté nebo může způsobit zdravotní problémy. Existují však výjimky. Běžná cibule a česnek obsahují některé sloučeniny síry, které jsou pro psy toxické. Malé množství je v pořádku, ale například půl cibule denně způsobí problémy. Jinak čokoláda je pro psy toxická kvůli látce teobromin.

    Jak důležitý je výběr krmiva pro zdraví vašeho psa?

    Pro dobré zdraví psů je důležitých několik faktorů souvisejících s krmivem a krmením. Nejdůležitější je správný přísun všech živin a správný poměr mezi nimi, včetně vitaminů a minerálních látek, aby nedocházelo k jejich nedostatečnému ani nadměrnému přísunu. Výběrem krmiva s určitým obsahem vlákniny a dalších vlákninových frakcí s prebiotickým účinkem se obvykle dosáhne dobrého stavu střev. Pokud jde o kůži a srst, je velmi důležitá kvalita tuku a složení mastných kyselin v krmivu.

    Jak vypočítáme správné množství krmiva?

    Na základě hmotnosti psa vypočítáme potřebu krmiva. Živí a aktivní psi potřebují více energie nebo krmiva než psi s mírnou aktivitou. A psi, kteří se věnují výcviku, lovu nebo se účastní různých závodů – mohou mít potřebu energie mnohonásobně vyšší, než je běžná potřeba. Bez ohledu na to je důležité sledovat kondici psa a upravovat množství krmiva na základě toho, že pes by neměl být ani vyhublý, ani s nadváhou. K nalezení správného množství krmiva použijte průvodce krmením na sáčku/výrobku.

    Shopping cart

    0
    image/svg+xml

    No products in the cart.

    Continue Shopping