Letní trénink se psem!

sommertrening med hunden

Naše talentovaná ambasadorka Appetitt Karoline Conradi Øksnevad závodí ve světové špičce v jízdě se psím spřežením v severském stylu a zde vám dá své nejlepší tipy, jak v létě zorganizovat trénink se psy.

Léto je tady, ale to není důvod, aby si naši čtyřnozí přátelé vzali „dovolenou“. Existuje spousta skvělých aktivit, které můžete se svým psem podnikat, i když jsou letní vedra v plném proudu!

Všem psům prospívá, když jsou aktivní, využívají své tělo a budují si svaly. Než se však v letním počasí vydáte na procházku, je třeba zvážit několik věcí. V první řadě je důležité vzít v úvahu teplotu (samozřejmě!), vlhkost vzduchu, úroveň motivace vašeho psa a jeho fyzickou kondici. Kromě toho je třeba věnovat velkou pozornost příjmu potravy a hydrataci, aby byl zajištěn co nejlepší efekt tréninku. A v neposlední řadě se nezapomeňte bavit!

Appetitt ambassadør Karoline Conradi Øksnevad i grønn kajakk på vannet, med hund iført redningsvest svømmende ved siden av. Svømming er god sommertrening med hund.

Plavání pro psy

Když pálí slunce, je ideální vzít psy na koupání. Plavání také posiluje menší svaly, které lze jinak obtížně trénovat, ale které hrají důležitou roli v prevenci zranění. Plavání je také velmi šetrná aktivita a dobrý způsob, jak vybudovat základ pro podzimní trénink/lov.

Tipy, jak zajistit bezpečnost psa ve vodě

V první řadě je důležité, aby byl pes ve vodě v bezpečí. Někteří jsou přirození plavci, kteří skočí do vody, jakmile uvidí louži, jiní potřebují trochu více seznámení a povzbuzení – a někteří potřebují specifický plavecký výcvik podobně jako u dětí.

Sám jsem měl psy všech typů. Od Pluta, který potřeboval mnoho hodin (a let) a musel být držen pod břichem, aby se naučil ležet rovně ve vodě, až po Skurka, který od prvního okamžiku plaval jako poněkud přehnaně dychtivá ryba.

Psy vždycky oblékám do vesty, i když jsou dobří plavci. Je to pro jistotu, protože psi mohou ve vodě dostat i křeče – a pak ty vteřiny rychle utečou!

Vesta pro psa

Záchranná vesta, která sahá až k zadku, také pomůže psovi ležet ve vodě rovně, a tím mu pomůže dostat přední nohy hlouběji pod vodní hladinu, aby si necákal vodu na obličej.

Kromě toho dává psovi také pocit bezpečí, že se mu lépe plave, a dosáhnete tak stejného efektu výcviku jako bez vesty. Velkou výhodou je také začít v klidné vodě, aby se nemuseli potýkat s vlnami, dokud nebudou zkušenější.

Začněte s plaveckým výcvikem svého psa hezky

Při plavání, stejně jako při jakékoli jiné aktivitě, je důležité vycházet z fyzických předpokladů. Na začátku může být dobré začít s 5-10 minutami plavání, a pokud to půjde snadno, můžete si dát několik kol s přestávkou mezi nimi a budovat je tak, aby trvaly déle.

S tréninkem mohou nakonec plavat i hodinu v kuse, pokud to teplota vody dovolí. Zde máte možnost se psem plavat, pádlovat, veslovat, SUPovat nebo stát na souši.

Løpende hund med sele løper foran Appetitt ambassadør Karoline Conradi Øksnevad som bruker snøreløping som sommertrening for seg og sine hunder.

Trailový běh

Trailový běh je skvělou aktivitou, když chcete cvičit se svým psem, a je to skvělý způsob, jak budovat formu i spojení. Vše, co potřebujete, je pásek, bungee lano, postroj a pár dobrých běžeckých bot – a můžete vyrazit! Pokud máte velkého a silného psa, je výhodou najít si nějaké dobré kopce, proti kterým můžete běhat, abyste tolik nenamáhali kolena.

Trailový běh je aktivita, která je vhodná pro všechny psy a je ideální pro nácvik interakce a povelů. Snadněji se přizpůsobí fyzické úrovni psa a vy jste blízko, takže můžete sledovat a procvičovat různé situace, jako je například předávání a směrové povely. Úroveň intenzity můžete přizpůsobit podle teploty, kondice a motivace.

Hund iført kløv blir ført i bånd i naturen. Appetitt ambassadør Karoline Conradi Øksnevad sammmen med sin hund iført kløv for å bygge stabiliseringsmuskulatur og frontparti. Appetitt ambassadør Karoline Conradi Øksnevad bruker kløv til hundene for å bygge stabiliseringsmuskulatur og frontparti.

Běh

Dalším způsobem, jak udržet psa v letních měsících aktivního, je běhání. Kluby pomáhají budovat stabilizační svaly a přední část těla, což se hodí, když ramena musí snášet tlak vysoké rychlosti těla – zejména při jízdě z kopce.

Nezapomínejte na to, abyste hole balili se stejnou váhou na obou stranách, bez ostrých, směrem ke psovi nepříjemných hran a s nejtěžšími předměty vpředu. Čtyřlístek by měl dobře sedět na těle, aniž by bránil rozšíření hrudníku, aby byl prostor pro dýchání plic. Existují čtyřlístky, které se dodávají s hrudním dílem namísto břišního popruhu, který drží čtyřlístek pevně na místě směrem dolů a odlehčuje krk/hrdlo.

Až pes plně vyroste ve věku přibližně 2 let, můžete ho začít seznamovat s kopytem. I zde je důležité uvědomit si výchozí stav psa, a to jak z hlediska plemene, tak i fyzické kondice. Na začátku může být dobré začít s prázdným nebo velmi lehkým kopytem a poté lze psa naučit nosit více. Dobře vycvičení psi mohou nést až 50 % své tělesné hmotnosti, ale nezapomeňte se přizpůsobit délce túry, terénu, přístupu k vodě a teplotě!

Trénink tažení

V mírně chladnějších letních dnech je ideální vytáhnout kolo, koloběžku nebo řetěz a vyrazit na tréninkovou jízdu. Přizpůsobením délky a intenzity intervalů a zajištěním přístupu k pitné vodě/vodě na koupání si můžete zajistit, že z tréninku vytěžíte maximum.

Pokud je teplota nižší než 18 stupňů Celsia, je trénink naprosto v pořádku. Zde je důležité si uvědomit, jak váš pes na horko reaguje, a samozřejmě také to, jakou má fyzickou výchozí pozici! Dobře vycvičený pes obvykle zvládne horko lépe než pes nevycvičený. Je také důležité si uvědomit, že vlhkost vzduchu ovlivňuje vnímanou teplotu, tj. pokud je vlhkost vysoká, teplota se bude zdát mnohem vyšší, než ve skutečnosti je. Je důležité sledovat celkový stav psa a intenzitu dýchání, protože to je nejlepší způsob, jak se pes zbavuje horka. Ráno nebo večer je vhodná denní doba pro aktivity vyšší intenzity, protože je obvykle o něco chladněji.

Na kole nebo koloběžce je dobré udržovat krátké intervaly (1-4 minuty v závislosti na teplotě a kondici) a delší přestávky, a pokud máte možnost, je velkou výhodou jet podél potoka nebo podél jezera, aby měl pes během každé přestávky vždy možnost se ochladit.

Konkurransehund til Appetitt ambassadør Karoline Conradi Øksnevad sittende ved siden av sykkelen hennes ved en grusvei. Å sykle med hun på kjølige sommerdager er god trening for både henne og hunden.

Řetěz je velmi dobrý způsob silového tréninku psů. Silový trénink je důležitý pro budování svalové hmoty, a to jak pro posílení, tak i pro prevenci zranění. To se může hodit například při lovu, kdy psi musí běhat vysokou rychlostí v nerovném terénu. Když psi chodí a tahají řetěz, budují si více svalů v přední části těla, zatímco když běží s řetězem, budují si více svalů v zadní části těla. 

Na začátku může být dobré začít s několika kilogramy řetězu, aby si na něj psi zvykli, a pak můžete přidávat další, jak budete postupovat, a přizpůsobovat ho terénu, ve kterém se pohybujete.

Je poměrně snadné vytvořit si vlastní systém tahání řetězů. Potřebujete pouze lano, elastickou šňůru, háky a řetěz. V mnoha železářstvích a některých obchodech se psy najdete většinu potřebných věcí. Nezapomeňte, že systém musí mít určitou délku vzhledem k výšce psa, aby úhel od zadních končetin k řetězu na zemi nebyl příliš strmý.

U kol, koloběžek a řetězů je důležité používat dobré postroje, které jsou určeny k tahání a které jsou vhodné pro činnost, kterou budete vykonávat.

V neposlední řadě je pro každé dobré cvičení potřeba dobré krmivo! A obzvláště důležité je, aby pes dostal před aktivitou i po ní dostatek vody. Nestačí, aby měl pes přístup k misce s vodou, potřebuje to, čemu my musheři říkáme „napájení“. Napájení je polévka, kterou psům dáváme nejméně 1,5 hodiny před aktivitou a po ní. Může to být buď namočené suché krmivo pro psy, nebo naředěné mokré krmivo. Pravidelným napájením psů (nejlépe každý den) zajistíte, že budou mít dostatek tekutin, aby nedošlo k dehydrataci buněk v jejich těle. To jim pomůže vydržet déle při tréninku, lépe se vyrovnat s horkem a cítit menší žízeň během cvičení.

Po cvičení je důležité dát jim ihned, nejlépe do 15 minut, nějaké psí krmivo. Nemusí to být víc než malá svačinka, například konzerva vlhkého krmiva Appetite Energy. Pomůže to psovi rychleji se zotavit a získat z tréninku větší užitek.

Pak je čas začít aktivní léto s vaším čtyřnohým nejlepším přítelem!

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping