Otrava u psů. Věnujte těmto potravinám pozornost!

Brun hund med litt snø på snuta stirrer fokusert inn i kameraet.

Otrava u psů může být děsivým zážitkem. Rozinky, hroznové víno a čokoláda mohou být pro psy nebezpečné, ale i potraviny, které jsou pro psy neobvyklé, mohou způsobit problémy. Tučné nebo neznámé potraviny mohou způsobit zvracení, průjem a zánět slinivky břišní. Zde najdete přehled nejdůležitějších potravin, které mohou být pro vašeho psa nebezpečné.

Věnujte jim zvýšenou pozornost:

Čokoláda. Kakaové boby obsahují teobromin, který je pro psy toxický. Klinické příznaky otravy se obvykle objeví během 2-4 hodin, ale mohou se objevit až 12 hodin po požití. Nejčastějšími příznaky jsou zvracení a průjem, ale také neurologické příznaky, jako je agitovanost, třes, nestabilita a záchvaty.

Rozinky a hroznové víno. U psů, kteří snědli rozinky nebo hrozny, může dojít k selhání ledvin. První klinické příznaky se mohou objevit 2-24 hodin po požití. Příznaky jsou obvykle zvracení, průjem, letargie a snížená chuť k jídlu. U jednotlivých psů se liší, jak jsou náchylní a jak rychle se u nich projeví příznaky, proto byste jako majitelé psů měli kontaktovat svého veterináře, pokud váš pes snědl rozinky nebo hrozny.

Kvasnicové těsto. Kvasnicové těsto může psovi nabobtnat v žaludku a následkem toho může dojít k torzi žaludku.

Cibule a česnek. Cibule obsahuje látku, která způsobuje praskání červených krvinek (hemolýzu). Kočky jsou k tomu náchylnější než psi, ale i u psů může dojít k onemocnění při konzumaci cibule.

Makadamové ořechy. Příznaky otravy se obvykle objeví do 1-6 hodin po konzumaci ořechů psem, a pokud pes pozře více než 1 makadamový ořech na kg tělesné hmotnosti, často se projeví příznaky otravy. Příznaky se často projevují zvracením, horečkou a slabostí. Ve většině případů psi, kteří snědli makadamové ořechy, nepotřebují veterinární péči. Pes se obvykle zotaví po 24-48 hodinách bez léčby. Pokud si nejste jisti, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který vám poradí.

Kosti a kůstky. Opatrní byste měli být také u drůbežích kostí, protože tento typ kostí se může snadno odštípnout a uvíznout ve střevě. Můžete podávat velké dřeně, u kterých jste si jisti, že se nerozštípnou, ale zbytky kostí obecně mohou způsobit velké problémy, pokud uvíznou ve střevech a v krku. Lepší je dávat psovi větší žvýkací kosti vhodné pro psy, ovce, ptáky a rybí kosti.

Xylitol. Umělé sladidlo Xylitol je pro psy nebezpečné. Xylitol se používá ve žvýkačkách bez cukru, pastilkách, ústních vodách a zubních pastách. Přirozeně se vyskytuje také např. ve švestkách, jahodách, malinách a zelenině. Xylitol způsobuje u psů nízkou hladinu cukru v krvi a v závažných případech může vést k selhání jater a smrti.

Pozornost věnujte také:

Ušlechtilá jedle. Nízká toxicita, s mírnými gastrointestinálními příznaky. Požití většího množství jehličí může ve vzácných případech způsobit problémy s cizím tělesem. Většina psů si ráda hraje s vánočními ozdobami a balením dárků. Zvláštní pozornost věnujte provázkům a nitím, které může pes sníst a které pak mohou uvíznout v žaludku a střevním traktu psa.  

Nebezpečí pro psy představují také svíčky a pyrotechnika. Snadno se může stát, že skončí s popáleným ocasem nebo velkými popáleninami. Žhavé uhlíky z otevřeného krbu mohou také způsobit popáleniny na srsti psa nebo pod tlapkami. Psi si nejlépe poradí s potravou, na kterou jsou zvyklí, proto buďte ke svému psovi šetrní a nedělte se o to, co vaše rodina během svátků jí, příliš často!

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping