Suché krmivo pro kočky

tørrfôr katt

O krmení koček a suchém krmivu

Jak může krmení koček suchým krmivem podpořit jejich chování i zdraví?

Kočky jsou dravci, kteří loví sami a sami se živí. Lov je také veden spíše instinktem než hladem, a proto vidíme, že kočky, které mají dobrý přístup ke svému kočičímu krmivu ve vlastním domě, stejně pokračují v lovu s plným nasazením myší a ptáků! Jak tedy instinkty vaší kočky ovlivňují vás jako majitele kočky? Udržování a procvičování instinktů vaší kočky je důležité pro její zdraví!

Stravovací návyky

Kočka obvykle jí po malých dávkách, a pokud si může vybrat, navštíví misku s jídlem nejméně desetkrát a možná až dvacetkrát denně. Efektivní doba jídla je však krátká a odhaduje se na přibližně 30 minut denně. Věděli jste však, že mezi kočkami existují i plemenné rozdíly v tom, jak rychle některé z nich jídlo sní? Rychlost konzumace suchého krmiva má vliv na zdraví kočky, zejména na zdraví jejích zubů. K výhodám krmení koček suchým krmivem se vrátíme za chvíli.

Hra je pro kočky důležitá!

Kočky, které dnes chováme v našich domovech, mají stále zachované lovecké instinkty a pro kočky žijící uvnitř je důležité, aby mohly naplňovat své lovecké potřeby, například formou hry. Kromě toho, že hra udržuje kočku v psychické kondici, přispívá také ke zlepšení fyzické kondice. Hra může probíhat mnoha různými způsoby a mnoho koček se umí aktivizovat i samo. Nechte své kočce k dispozici výběr hraček a neváhejte si s ní dopřát posezení i během dne! Hra tedy může pomoci stimulovat lovecké chování kočky a tím i její pohodu.

Krmení suchým krmivem může kočky mentálně stimulovat!

Jak již bylo zmíněno, je rozdíl v tom, jak rychle kočky přijímají potravu, a pokud kočce umožníme rozvinout její přirozené stravovací chování nebo toto stravovací chování stimulujeme, přispíváme k jejímu dobrému stavu. Mnoho lidí se pravděpodobně také setkalo s tím, že kočky snědly všechno jídlo najednou. A mnoho koček nemůže mít volný přístup k suchému krmivu po celý den. Pro tento problém existují řešení. Aktivační misky na krmivo jsou užitečné pro kočky, které jedí rychle. Zde kočka nebude mít ke krmivu tak snadný přístup a bude muset přemýšlet, jak se ke krmivu dostat, a také pro ni bude trochu obtížné, aby se k míčkům se suchým krmivem dostala sama. Tím se u nenasytnějších koček zpomalí rychlost žraní a zároveň se aktivizuje jejich duševní činnost, což lze možná chápat i jako formu hry!  V současné době existuje také několik dobrých krmítek pro kočky, která umožňují omezit množství jídla, což je užitečné i v případě, že máte více koček, které mohou jíst i různá krmiva. Posledním tipem je výběr krmiva s poněkud většími kuličkami.

Suché krmivo pro kočky pozitivně přispívá ke zdraví zubů vaší kočky!

Přibližně od tří let věku kočky se často objevují první příznaky onemocnění zubů, přičemž první, co vidíme, je obvykle zubní kámen a/nebo si všimneme, že se kočce změnil dech. Proto je důležité, abyste svou kočku brali k veterináři na pravidelné zubní prohlídky po celý její život. Dobrým tipem je, aby si vaše kočka zvykla, že jí kontrolujete ústní dutinu, ještě když je kotě. Když kočku brzy naučíte, že si zuby čistíte i vy, předejdete tím pozdějším zubním onemocněním. Suché krmivo pro kočky může také hrát roli při udržování zdraví zubů vaší kočky. Suché krmivo se vyrábí tak, že v krmných kuličkách je pouze určité množství tekutiny, a čím méně tekutiny, tím jsou krmné kuličky tvrdší. Krmné kuličky však nesmí být příliš tvrdé, protože kočka musí být schopna krmné kuličky rozkousat, a ne je sníst celé. Krmné kuličky v suchém krmivu pomohou zabránit snadnému usazování zubního kamene na zubech, tj. suché krmivo pomáhá „seškrabávat“ zubní kámen. Krmné kuličky tedy můžete ovlivnit tak, aby byly tvrdší, a tím účinněji bránily vzniku zubního kamene, ale krmné kuličky také pomohou masírovat dásně. V mnoha suchých krmivech pro kočky se v krmných kuličkách používají také specifické kyseliny, aby se zubní kámen tak snadno nevytvářel.

Rady pro krmení koček

  •  
  • Vždy pamatujte na volný přístup k čerstvé a čisté vodě pro vaši kočku. To je důležité zejména v případě, že kočka jí pouze suché krmivo.
  • Dodržujte dostatečnou vzdálenost mezi místem, kde kočka jí, a kočičí toaletou.
  • Dbejte na to, aby misky na krmivo byly čisté a aby je kočka mezi jídly důkladně myla.
  • Mnoho koček dává přednost plastovým miskám na jídlo, zatímco jiné dávají přednost například ocelovým. Zkontrolujte, co má vaše kočka ráda!
  • Uchovávejte krmivo pro kočku v nádobě s víkem a nejlépe v sáčku, ve kterém bylo krmivo dodáno. Tím zajistíte hygienu a umožníte pevně uzavřít sáček i nádobu s krmivem, čímž si kočičí krmivo déle zachová dobrou chuť.
  • Kombinujte stravu své kočky s vlhkým krmivem. Mokré krmivo dodává tekutiny a může tak pomoci předcházet poruchám dolních močových cest u koček.

Další rady týkající se koček a suchého krmiva pro kočky

Kočka – masožravec: Kočka je původně masožravec a typický konzument masa. Má krátký trávicí trakt, kterým potrava rychle prochází, a proto vyžaduje potravu, která je energeticky koncentrovaná a obsahuje snadno stravitelné živiny. Z nutričního hlediska jsou kočky schopny využít velké množství bílkovin a tuků, ale jsou špatně vybaveny pro trávení sacharidů.

Správné krmivo je pro kočky důležité: Je důležité, abyste kočku krmili krmivem, o kterém jste si jisti, že splňuje její nutriční potřeby v příslušných životních fázích. Měla by být zajištěna správná rovnováha mezi energií a hlavními živinami – bílkovinami, tuky a sacharidy. Krmivo by mělo obsahovat přiměřené množství vlákniny, aby trávení fungovalo optimálně a stolice měla příjemnou konzistenci. Kromě toho by krmivo mělo dostatečně pokrývat potřebu vitaminů a minerálních látek kočky. Kvalitní krmivo pro kočky je chutné a vytváří šťastnou a živou kočku s jemnou srstí, dobrým zdravotním stavem a jemným trusem.

Suché krmivo pro kočky: V současné době jsou norské kočky krmeny převážně suchým krmivem, i když stále více majitelů koček dává přednost kombinaci suchého a mokrého krmiva v jejich stravě. Výhodou suchého krmiva pro kočky je, že se lépe skladuje, je hygieničtější a při správném skladování si dobře uchovává svou chuť. Suché krmivo má navíc pozitivní vliv na zdraví zubů a zabraňuje tvorbě zubního kamene.

Voda je důležitá zejména u suchého krmiva: V porovnání s mokrým krmivem obsahuje suché krmivo pro kočky velmi málo vody. Proto je velmi důležité, aby kočka měla neustálý a snadný přístup k čerstvé a čisté vodě. Nedostatečný přístup k vodě u suchého krmiva pro kočky může vést ke zdravotním problémům, například ke vzniku močových kamenů.

Proteiny: Kočky mají vysokou potřebu bílkovin, které jim dodávají životně důležité aminokyseliny, jež jsou nezbytné pro růst a obnovu svalové tkáně. Často se tvrdí, že čím vyšší je obsah bílkovin v krmivu pro kočky, tím je lepší. To není zcela správné, protože překrmování bílkovinami není prospěšné, protože bílkoviny, které kočka nedokáže využít, musí být rozloženy a vyloučeny močí. Tento proces je energeticky náročný a zatěžuje ledviny a močové cesty, což vede ke zdravotním problémům. Navíc překrmování bílkovinami často vede k řídkému trusu.

Taurin – pro kočky nezbytný: Taurin je pro kočky jednou z nejdůležitějších aminokyselin, která se nachází především v živočišných surovinách. Kočky si tuto aminokyselinu nedokážou samy vyrobit v dostatečném množství a její nedostatek může vést ke slepotě, srdečním problémům a poruchám plodnosti. Krmivo Appetitt pro kočky má vysoký obsah živočišných a mořských bílkovin, které zajišťují dobré pokrytí taurinu a dalších esenciálních aminokyselin.

Tuky a sacharidy: Tuk je především zdrojem energie, ale je také důležitý jako nosič některých vitaminů. Kromě toho je složení mastných kyselin v tucích často rozhodující pro dobrý zdravotní stav a jemnou srst. Sacharidy v krmivu Appetitt pro kočky se skládají z lehce stravitelného škrobu z rýže a dalších jednoduchých cukrů. To poskytuje snadno a rychle vstřebatelnou energii. Sacharidová frakce obsahuje také určité množství vlákniny, která je pro výživu velmi důležitá, protože přispívá k dobré funkci žaludku a střev. Zároveň vlákninová frakce přispívá k dobré konzistenci stolice.

 

Stravitelné živiny a dostupná energie: Na základě informací o obsahu stravitelných bílkovin a aminokyselin, stravitelných tuků a stravitelných sacharidů v jednotlivých surovinách je výsledkem krmivo s optimálním obsahem využitelných živin. Z toho se také vychází při výpočtu obsahu energie jako metabolizovatelné energie (OE jako MJ/kg), tj. energie, kterou kočka může využít. Mnoho krmných směsí pro kočky je označeno hrubým obsahem energie, což o skutečné energetické hodnotě pro kočky vypovídá jen málo.

 

Vysoce kvalitní suroviny – přísná kontrola kvality: Appetite Cat má takový obsah stravitelných bílkovin a aminokyselin, který je ideální pro kočky v různých fázích života. Bílkoviny v krmivu Appetitt Cat jsou převážně živočišného původu s vysokou biologickou hodnotou, přičemž bílkovinné suroviny jsou vysoce hydrolyzované.  Tím je také zajištěn správný přísun životně důležitých aminokyselin, jako je taurin a arginin – aminokyselin, které jsou velmi důležité pro kočičí zrak, srdeční činnost a metabolismus.

 

Hydrolyzovaná bílkovina je „rozřezaná bílkovina“ a skládá se z volných aminokyselin a kratších peptidů. To znamená, že bílkovina má velmi vysokou stravitelnost, a tím i vysokou využitelnost pro metabolismus v těle. Hydrolýza bílkovin může také přispět ke snížení možných alergických reakcí. Důvodem je nižší obsah velkých bílkovin, které mohou být vnímány jako alergeny, tj. látky, které mohou u koček vyvolat alergii.

 

Zdroje tuku použité v krmivu Appetitt pocházejí především z kuřecího masa, krilu a ryb. Mořský tuk dodává kočkám životně důležité omega-3 mastné kyseliny, jako jsou EPA a DHA. Velký podíl těchto mastných kyselin pochází z krilu ve formě fosfolipidů. Fosfolipidy se snadno vstřebávají v

 

střevě a jsou mimo jiné součástí struktur buněčných stěn. To spolu s ideálním poměrem omega-3 a omega-6 mastných kyselin a vysokým obsahem vitaminu E podporuje funkci kloubů, kvalitu kůže a srsti kočky, a tím i její celkové zdraví. Sacharidy pocházejí především z pšenice a kukuřice.

 

Obsah vlákniny v krmivu je pečlivě vyvážený a s příznivým obsahem vlákniny. Ta zajišťuje dobrou funkci žaludku a střev a zajišťuje dobrou konzistenci kočičího trusu.

 

Kočky mají obzvláště vysokou potřebu vitaminu A a některých vitaminů skupiny B, jako je thiamin a niacin. Dobré krmivo obsahuje také minerální látky ve správném množství a

 

ve správném poměru. Výskytu močových kamenů a dalších poruch močových cest lze předcházet kontrolou obsahu některých minerálních látek. Pro prevenci těchto poruch močových cest bude důležitý například obsah vápníku a fosforu v krmivu a také nízký obsah hořčíku. Tato skutečnost byla zohledněna ve všech různých typech krmiva Apetit pro kočky.

 

Krmivo Appetite for cats neobsahuje žádné obilné suroviny s výjimkou rýže a má vysoký obsah hydrolyzovaných surovin. Díky tomu je v krmivu nízký obsah surovin, které mohou vést k potravinové intoleranci a alergiím.

 

Podívejte se na naši nabídku suchých krmiv pro kočky zde.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping