Krmivo pro psy

Objevte exkluzivní norské krmivo pro psy, které je vytvořeno na míru pro vášeho čtyřnohého společníka, ať už je to živé a hravé štěně, energický dospělý pes nebo je váš věrný kamarád v pokročilém věku!

V světě různorodých potřeb a preferencí psů je výběr správného krmiva klíčový. Vzhledem k odlišné úrovni aktivity a životnímu stylu vašeho psa nabízí krmivo Appetitt kompletní řešení stravy. Norské krmivo Appetitt je pečlivě vytvořeno s ohledem na měnící se potřeby organismu během různých životních fází. Tento lokální poklad z Norska je navíc balen v 100% recyklovatelných plastových obalech – závazek vůči udržitelnosti naši planety je jedna z TOP priorit!

Máte štěně? 

Přečtěte si o krmivu pro štěňata a prohlédněte si naši nabídku krmiva pro štěňata zde.

Brun hund i profil, utendørs. Hundefôr bør tilpasses rase og aktivitetsnivå.
Valpefor: Appetitt Puppy Large 12kg, hvit og lysegrønn sekk tørrfor, svart-brun stor valp avbildet
Appetitt Puppy L – krmivo pro štěňata velké plemeno 12kg
Kompletní krmivo pro štěňata s hmotností v dospělosti nad 25 kg.
Valpefor: Appetitt Puppy Large 1kg, hvit og lysegrønn sekk tørrfor, svart-brun stor valp avbildet
Appetitt Puppy L – krmivo pro štěňata velké plemeno 1kg
Kompletní krmivo pro štěňata s hmotností v dospělosti nad 25 kg.
Valpefor: Hvit og lysegrønn sekk Appetitt Puppy Medium 12kg sekk tørrfor, lysebrun valp med hvitt bliss avbildet
Appetitt Puppy M – krmivo pro štěňata středně velké plemeno 12kg
Kompletní krmivo pro štěňata s hmotností v dospělosti mezi 10 a 25 kg.
Valpefor liten sekk: Hvit og lysegrønn sekk Appetitt Puppy Medium 1kg sekk tørrfor, lysebrun valp med hvitt bliss avbildet
Appetitt Puppy M – krmivo pro štěňata středně velké plemeno 1kg
Kompletní krmivo pro štěňata s hmotností v dospělosti mezi 10 a 25 kg (středně velká plemena).
Valpefor: Hvit og lysegrønn sekk Appetitt Puppy Medium 3kg sekk tørrfor, lysebrun valp med hvitt bliss avbildet
Appetitt Puppy M – krmivo pro štěňata středně velké plemeno 3kg
Kompletní krmivo pro štěňata s hmotností v dospělosti mezi 10 a 25 kg (středně velká plemena).
Valpefor: Appetitt Puppy Small 1kg, hvit og lysegrønn sekk tørrfor, svart-brun liten valp avbildet
Appetitt Puppy S – krmivo pro štěňata středně velké plemeno 1kg
Kompletní krmivo pro štěňata s hmotností v dospělosti do 10 kg.
Valpefor: Appetitt Puppy Small 3kg, hvit og lysegrønn sekk tørrfor, svart-brun liten valp avbildet
Appetitt Puppy S – krmivo pro štěňata středně velké plemeno 3kg
Kompletní krmivo pro štěňata s hmotností v dospělosti do 10 kg.

Nové články o krmivech pro psy

Krmivo pro psy - užitečné informace

Krmivo pro psy a krmení psů při těžké práci

Správné krmivo, krmení a vysoký příjem krmiva a vody spolu s výcvikem jsou faktory, které určují schopnost psa maximalizovat svůj výkon, ať už jako pastevecký pes, při lovu nebo v soutěži. Při výcviku, lovu nebo závodech se energetické nároky psa zvyšují až na 3-6násobek běžné udržovací potřeby. Ve většině případů bude téměř nemožné uspokojit tuto vysokou energetickou potřebu bez krmení psů krmivem s vysokým obsahem energie, jako je například Appetitt Energy nebo Appetitt Extreme.
 Klasickým příznakem podvýživy v souvislosti s namáhavou fyzickou aktivitou je snížená vytrvalost a snížená výkonnost. Při výcviku, lovu a závodech je pes vystaven mnohem větší psychické a fyzické zátěži než jindy. To má za následek především zvýšenou potřebu energie. Kromě toho budou požadavky na přísun určitých živin jiné než v období nízké aktivity.

Energie v krmivu pro psy

Energie v krmivu pochází ze tří hlavních živin: bílkovin, tuků a sacharidů. Tuk obsahuje více než dvakrát více energie než bílkoviny a sacharidy. Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem, jak zvýšit obsah energie v krmivu, je zvýšit obsah tuku.

Stravitelnost neboli využitelnost tuku je pro energetickou hodnotu také rozhodující. Suroviny s vysokou stravitelností tuku a dobrým rozložením rostlinného a živočišného tuku pomáhají zvýšit energetickou hodnotu krmiva. Suché krmivo, které bude dobře fungovat při tréninku a lovu, by mělo mít obsah tuku nejméně 22 % a při závodech až 30 %, aby pokrylo vysokou potřebu energie. To znamená obsah energie mezi 16 – 18 MJ OE/kg.

Dobrým zdrojem energie jsou také sacharidy. Zde rozhoduje o energetické hodnotě především obsah škrobu. Snadno dostupný škrob přispívá glukózou a následně glykogenem, který poskytuje svalům nejsnadněji dostupnou energii. Vláknina a vláknina jsou také sacharidy, ale nemají žádnou nebo mají částečně zápornou energetickou hodnotu. Proto by měl být obsah vlákniny v krmivu pro těžce pracující psy relativně nízký.

Bílkoviny jsou v těle především stavebním materiálem a jsou potřebné k tvorbě buněk a tkání. U dospělého psa je potřeba bílkovin relativně nízká. Bílkoviny mají stejnou energetickou hodnotu jako sacharidy, ale příliš mnoho bílkovin působí negativně. Bílkoviny jsou z velké části tvořeny dusíkem, a pokud je jejich obsah v krmivu psa vysoký, musí být přebytečný dusík vyloučen močí. To zatěžuje ledviny a močové cesty. Velké množství dusíku v trávicím systému navíc usnadňuje růst mikroorganismů. To následně zvyšuje riziko průjmu a měkké stolice. Zároveň se zvýší potřeba tekutin psa v období, kdy může být příjem tekutin sám o sobě dost problematický.

Přechod na vysokoenergetické krmivo pro psy

Trénink na loveckou nebo závodní sezónu by měl začít s dostatečným předstihem. To zahrnuje budování svalové hmoty a zlepšování schopnosti organismu metabolizovat živiny a energii. Dále zvýšení počtu červených krvinek a tím zlepšení příjmu kyslíku. Systematickými a správnými tréninkovými metodami a kvalitním krmením po dobu alespoň 2 až 3 měsíců před loveckou nebo závodní sezónou zajistíte, že váš pes bude ve špičkové kondici, když na tom opravdu záleží.

Přechod z Appetitt Energy na Appetitt Extreme by měl proběhnout nejpozději na začátku tréninkového období. To usnadňuje splnění zvýšených energetických požadavků hned od začátku. V opačném případě je pro psa prospěšné, aby si včas zvykl na krmivo s vysokým obsahem tuku. Je to proto, že pes pak zefektivní svůj metabolismus tuků a bude schopen zvládat dlouhá období vysoké zátěže.

Pohodlné krmení během tréninku

Za prvé, veškeré krmivo pro psy by se mělo před podáním namočit do vody na 10-20 minut. Alternativně lze krmivo podávat suché, ale s velkým množstvím vody v misce. Namočené krmivo pro psy zlepšuje trávení a využití krmiva a snižuje riziko torze žaludku. Zlepšuje také vstřebávání vody, což je velmi důležité v souvislosti s tréninkem a v neposlední řadě při lovu nebo závodech.

Denní dávka krmiva pro psy by měla být rozdělena alespoň do dvou krmných dávek. Nekrmte příliš blízko náročným tréninkům. V období 1 hodiny před nebo po tréninku by se nemělo podávat žádné krmivo. Je však důležité, aby pes před, během a po těžké fyzické zátěži dostal co nejvíce vody. Dehydratace rychle výrazně sníží výkonnost.

Praktické krmení při lovu a závodech

Den před honem nebo závodem by měl pes dostat navíc ½ krmné dávky, jejíž hlavní část se podává poměrně pozdě večer. Ráno se podává ½ dávky nejlépe 2 – 3 hodiny před zahájením honu/závodu. Asi 15 minut před začátkem honu/závodu se podá asi 10 % denní dávky nebo nějaký pamlsek, například krajíc chleba nebo psí sušenka. To se opakuje každé 2 hodiny během honu nebo závodu. Je důležité, aby pes nepracoval s prázdným žaludkem. Přibližně 1 hodinu po skončení honu/závodu se podává hlavní jídlo.

Je nanejvýš důležité, aby pes během honu/závodu dostával kromě krmiva také dostatek vody. Pokud v terénu není voda – je třeba psovi pravidelně podávat vodu. Dehydratace výrazně snižuje výkonnost a v nejhorším případě vede k tomu, že pes musí být odnesen domů.

Při podezření na dehydrataci musí pes co nejdříve dostat tekutiny, nejlépe směs cukru a elektrolytů. Pokud pes nechce sám pít, zkuste mu podávat každých 20 minut asi 1 dl přímo do tlamy, dokud se neprobudí. Použijte kvalitní elektrolytovou směs (Plus Salt Balance lze použít i pro psy, postupujte podle návodu pro selata).

Cvičení a lov/závody způsobují u psů zvýšený stres a někteří mohou mít sníženou chuť k jídlu. Abyste zvýšili příjem krmiva, může být krmná dávka chutnější, když do suchého krmiva přimícháte trochu mokrého krmiva nebo čerstvých zvratků. V případech, kdy je obtížné udržet postoj psa, může být tento způsob účinným prostředkem ke zvýšení příjmu krmiva.

Aby pes při honu nebo dostihu podával co nejlepší výkony – musí být v pořádku tréninkový základ. Sebelepší krmivo a krmení nepomůže, pokud pes není dobře fyzicky vycvičen. S krmivy Appetitt Energy nebo Appetitt Extreme je položen základ pro dobře fungujícího a aktivního psa.

Alergie na krmivo a tolerance krmiva u psů

Zdá se, že stále více psů trpí svěděním, lupy, podrážděním kůže a línáním. Často se objevuje podezření, že je něco v nepořádku s krmivem. Příčin kožních problémů může být celá řada a obvykle je spíše vzácností, že by přímou příčinou svědění, kožních problémů a línaní bylo krmivo pro psy.

V následujícím textu jsou podrobněji popsány různé aspekty krmiva, které mohou způsobovat svědění, poruchy kůže a línání u psů. Je zde popsáno i mnoho dalších faktorů, které mohou způsobovat podobné příznaky, ale je příliš rozsáhlé na to, aby byly v tomto článku popsány všechny oblasti.

Citlivost na stravu

Citlivost na stravu je obecný pojem, který se používá pro negativní reakci zvířat nebo lidí na potraviny. Existují dvě hlavní formy dietní citlivosti:

  1. Potravinová alergie nebo přecitlivělost, ke které dochází, když imunitní systém reaguje na určitou látku v potravině (alergen).
  2. Potravinová tolerance je termín pro citlivost, která je způsobena něčím jiným než reakcí imunitního systému.

Alergie na krmivo

Imunitní systém psa chrání před nemocemi. Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na látku, kterou tělo vnímá jako cizorodý prvek. Z nějakého důvodu tato konkrétní látka vyprovokuje imunitní systém k boji proti vetřelci (alergenu) všemi prostředky. Protože je tělo na danou látku velmi citlivé, říkáme, že je na ni přecitlivělé.

Alergie na krmivo je způsobena tzv. alergeny v krmivu. Obvykle se jedná o velké neporušené bílkoviny, které mohou pocházet z jakékoli suroviny. Alergie mohou způsobovat například bílkovinné suroviny rostlinného původu, ale také mléčné bílkoviny a tradiční živočišné a mořské bílkovinné suroviny. Alergické reakce mohou vyvolat také některé sacharidy, antioxidanty a konzervační látky.

Příznaky jsou především svědění, zejména v oblastech s malým množstvím srsti na břiše a mezi zadními končetinami, stejně jako na tlapkách a uších. Kromě toho se objevují zažívací potíže, jako je průjem a zvracení.

Při podezření na potravinovou alergii se lze pokusit zjistit, na co je pes alergický, a to podáním plánované „eliminační diety“. Komerční eliminační diety se skládají z jedné nebo omezeného počtu bílkovinných surovin, přičemž bílkoviny jsou obvykle „hydrolyzované“. To znamená, že velké bílkoviny jsou rozloženy na malé peptidy nebo jednotlivé aminokyseliny. Po vymizení příznaků můžete postupně zkoušet různé druhy krmiva, abyste zjistili, na co pes reaguje, pokud je to možné.

Nejčastější atopie

Atopie je podobná atopickému ekzému u lidí a jedná se o alergickou reakci způsobenou látkami v prostředí, které pes vdechuje nebo s nimiž přichází do styku. Může se jednat například o pyl, skladování nebo roztoče domácího prachu. Při kontaktu s „alergenem“ se uvolňují svědivé a zánětlivé látky, které způsobují zarudnutí a svědění kůže. Uvádí se, že 35 % alergií u psů je atopických (Zdroj: Dr. Baddaky).

Tolerance krmiva

Tolerance potravy se může projevit například tehdy, pokud psovi chybí jeden nebo více trávicích enzymů. Enzymy jsou nezbytnou součástí trávicího procesu. Uveďme příklad: Štěňata mají mléko jako hlavní zdroj výživy po dobu několika týdnů až do odstavu. Mléko obsahuje laktózu (mléčný cukr). Štěňata jsou mlékem krmena každý den, aby se udržovala produkce enzymu laktázy (který štěpí mléčný cukr). Pokud je pes krmen mlékem nebo mléčnými výrobky každý den, produkce laktázy se udržuje. V míře, v jaké se sníží přísun mléčných výrobků, se sníží i produkce laktázy. Pokud se dospělému psovi, který po určitou dobu neměl ve stravě mléčné výrobky, mléčné výrobky znovu zavedou, může se u něj objevit průjem. Při návyku si pes časem opět vybuduje produkci laktázy a trávení laktózy bude probíhat normálně.

Jak předcházet svědění, poruchám kůže a srsti nebo jak je odstranit

Pokud se váš pes potýká se svěděním, můžete vyzkoušet krmivo pro citlivé psy. Co je však také důležité mít na paměti, pokud svědění přetrvává, je cesta k veterináři. Veterinář může zkontrolovat, zda pes nemá parazity, a také provést vyšetření, aby zjistil příčinu svědění.

Speciální krmivo

Pokud jste zjistili, že váš pes trpí přecitlivělostí na stravu – ať už se jedná o potravinovou alergii nebo potravinovou intoleranci, musíte se snažit vyhnout konkrétním alergenům nebo látkám, na které pes reaguje. Zaprvé není snadné určit, co pes nesnáší – a zadruhé je obtížné najít krmivo a krmnou dávku, které by dané látky neobsahovaly. Obecně platí, že pozitivní budou krmiva pro psy s vysokým obsahem mořských nebo živočišných bílkovinných surovin, kde jsou bílkoviny z velké části hydrolyzovány.

Maziva a jejich kvalita

Nízkotučné krmivo a strava s nízkým obsahem polynenasycených mastných kyselin mohou být příčinou špatné kvality srsti a kůže. Tuk je totiž důležitou součástí všech buněčných membrán. Mořské omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA jsou obzvláště důležité, protože jsou součástí fosfolipidů ve všech tělesných buňkách. Díky správné kvalitě tuku bude pokožka pružná a elastická a méně náchylná k olupování. Kromě toho se mastná kyselina EPA podílí na tvorbě eikosanoidů a následně prostaglandinů, což je pozitivní z hlediska stavu imunity.

Vitamíny a minerály

Některé vitaminy a minerály jsou důležité pro kvalitu kůže a srsti. Pokud jde o vitaminy, jsou důležité především vitaminy skupiny B – riboflavin, niacin, pyridoxin, kyselina pantotenová a biotin. Zásadní je také dostatečný přísun mikrominerálů mědi, zinku a železa. Jejich nedostatek je však velmi vzácný.

Obecné

Pokud zjistíte, že se váš pes začíná škrábat, loupat a línat více než obvykle, můžete využít následující rady:

  • Přejděte na tučnější krmivo pro psy – nejlépe s 20-24 % syrového tuku.
  • Zkontrolujte obsah mastných kyselin EPA a DHA v krmivu, který by měl být vyšší než 3 gramy na kg krmiva.
  • Zkontrolujte poměr omega-6/omega-3 mastných kyselin, který by měl být nižší než 5:1.
  • Trávte se svým psem více času venku – choďte častěji na procházky
  • Nenechávejte psa často doma a v teplých a suchých místnostech

    Krmení starších psů

    Stárnutí psů probíhá podobně jako u lidí. S přibývajícím věkem se snižují tělesné funkce psa. Obecně jsou náchylnější k poruchám trávení a zdravotním problémům. Kromě toho jsou starší psi často málo aktivní, což je činí náchylnými k obezitě. Proto je důležité vybrat správný typ krmiva pro psy, správně dávkovat krmivo a zároveň zajistit dostatek pohybu.

    Kdy je pes starý?

    Dnešní psi žijí mnohem déle než před 20-30 lety a není neobvyklé, že se pes dožívá 14-15 let a je stále v relativně dobré kondici. Je to díky lepšímu krmivu a krmení, lepší veterinární kontrole a obecně lepší péči o psy než v minulosti. Stalo se běžným definovat psa jako starého, když překročí věk 8 let. Je to však velmi individuální a závisí to také na plemeni a v neposlední řadě na velikosti plemene. Obecně platí, že malá a smíšená plemena vykazují známky stárnutí mnohem později než velká, těžká plemena.

    Známky stárnutí

    Nejzřetelnějším příznakem stárnutí je to, že pes je klidnější a většina činností mu trvá déle. Některým psům navíc může zešedivět srst a mohou se jim vytvořit lámavé a dlouhé drápy. Jinak stárnutí často vede ke zhoršení zraku, sluchu, chrupu a čichu a chuti.

    Starší psi jsou také náchylnější k poruchám trávení, infekcím, alergiím a zdravotním problémům obecně.

    Zhoršené trávení a metabolismus

    Fyziologicky mají psi stejnou potřebu energie a živin bez ohledu na věk. U dospělých psů určuje potřebu energie a živin především úroveň aktivity. Trávení a vstřebávání živin se však s věkem snižuje. Jednoduše řečeno to znamená, že starší psi by měli být krmeni stravou, ve které mají živiny vysokou stravitelnost a využitelnost. Dále je důležité, aby složení krmiva bylo takové, aby nedocházelo k nedostatečnému nebo nadměrnému přísunu živin.

    Čím se vyznačují „seniorské“ potraviny

    Appetitt senior je krmivo pro starší psy, které má mírně nižší obsah energie a bílkovin než standardní krmivo pro dospělé psy. Kromě toho byl snížen obsah některých minerálních látek a zvýšen obsah vitamínů. Někteří starší psi mohou být citliví na nadměrný přísun bílkovin a některých minerálních látek, což může mít za následek problémy s ledvinami a močovými cestami.

    Krmivo navíc obsahuje řadu „funkčních látek“, které mají omezit nebo zmírnit různé poruchy, které se mohou vyskytnout při stárnutí. Více informací o krmivu Appetitt Senior si můžete přečíst zde.

    Shopping cart

    0
    image/svg+xml

    No products in the cart.

    Continue Shopping